Drugi trymestr ciąży. Jak to wyglądało u mnie + ćwiczenia

drugi trymestr ciąży, ćwiczenia, trnerka-biegania

Drugi trymestr ciąży powoli dobiega końca. Patrzę na swój “wielki” kochany brzuszek i nie mogę uwierzyć, że czas tak szybko leci! Jeszcze niedawno robiłam test ciążowy, a teraz wchodzę już w ostatni trymestr.

Jeszcze przed zajściem w ciążę słyszałam, że 4,5,6 miesiąc to najlepszy czas dla brzuchatek. Ja nie miałam na początku żadnych większych problemów  (o pierwszym trymestrze możecie przeczytać tutaj) więc i w tym trymestrze wszystko było w porządku.

drugi trymestr ciąży, ćwiczenia trenerka-biegania

13-16 tydzień

W tych tygodniach próbowałam jeszcze marszobiegów. Ale to były moje ostatnie próby. Zrezygnowałam z nich pod koniec 16 tygodnia i przerzuciłam się na spacery. Dodatkowo po każdym spacerze wieczorem wpadało kilka ćwiczeń wzmacniających,

17-19 tydzień

W tym okresie dalej byłam aktywna fizycznie, z tym, że trochę sobie rzeczy pozmieniałam. Wyglądało to tak, że jednego dnia wychodziłam na dłuższy spacer (co najmniej godzinkę), a następnego dnia wykonywałam ćwiczenia w domu i wieczorem wychodziłam na krótki spacer z psem. Co do samopoczucia było ok. Jedyny minus to witaminy. Od początku ciąży nie miałam z nimi problemów, tak w tych tygodniach nie mogłam znieść ani zapachu ani smaku.  Przyjmowanie witamin w kratkę poskutkowało niższą hemoglobiną na poziomie 11,7. Oczywiście nie odbyło się bez wizyty u ginekologa. Myślałam że poznam płeć, jednak lekarz powiedział, że jesli nie będzie pewien na 100% to mi nie powie 🙂 Co do maleństwa to poczułam pierwszy raz jego ruchy. Dla mnie na początku było to coś innego, powiedziałabym, że nawet lekko dziwnego 😉

drugi trymestr ciąży, test glukozy, trenerka-biegania

20-24 tydzień

Mogę śmiało stwierdzić, że to najlepszy okres drugiego trymestru. Oczywiście dalej spacerowałam i ćwiczyłam. Wyniki krwi poszły w górę, bo znowu polubiłam się z witaminami. Udało mi się zrobić sesję brzuszkową w studiu o której zawsze marzyłam. Chociaż bez przygód nie mogło się obyć 😉 Byliśmy umówieni z Martą na zdjęcia (swoją drogą polecam ją jeśli planujecie zdjęcia, nie tylko ciążowe KLIK ) w studiu na ul. Młynarskiej. Będąc już na miejscu stwierdziłam jednak, że to była Marynarska nie Młynarska. Oczywiście Emil dostał ochrzan, że źle ustawił nawigację i tak jeździliśmy po Warszawie w tą i tamtą 🤦 Ostatecznie wróciliśmy w miejsce w którym byliśmy na początku (okazało się, że to ja nie miałam racji) ale 40 minut na zdjęcia to trochę mało, więc przenieśliśmy je na inny dzień – cieszę się, że Emil ma do mnie taką cierpliwość, bo ja na jego miejscu już dawno bym go zabiła 🤣)

Ostatnia ale najważniejsza rzecz, to USG połówkowe. Dowiedziałam się, że z bobo wszystko ok i dobrze się rozwija… Oraz, że na początku lipca urodzę córeczkę 🥰

Uwierzcie mi, że nie mogłam powstrzymać łez szczęścia. Wiadomo, że każda matka chce aby jej dziecko było zdrowe. Jednak ja zawsze marzyłam o córeczce. Teraz moje marzenie się spełnia!

24-27 tydzień

Te tygodnie nie były dla mnie łatwe ze względu na stres związany z sytuacją w Polsce i na świecie. Chodziłam na spacery, ale rzadziej i krócej. Starałam się nie denerwować, ale wiecie sami jak to jest jak z każdej strony gadają tylko o jednym.

Dodatkowo miałam do wykonania test glukozy. Tego badania bałam się chyba nie będąc jeszcze w ciąży. Uspokajam wszystkie dziewczyny, które mają to przed sobą. Da się to przeżyć 🙂 w aptece macie gotowe roztwory glukozy o różnych smakach – polecam Wam zaopatrzeć się w coś takiego. Dodatkowo książka i dwie godzinki szybką zlecą w przychodni.

Co do dzidziusia. Mała zaczęła też być bardzo aktywna. Jej kopniaki dają mi już nieżle w kość. Więc nie wiem co to będzie po 30 tygodniu, ale jedno jest pewne. Rośnie nam mała biegaczka 🙂

Moja waga skoczyła do góry i to wyraźnie. Pod koniec 27 tygodnia +12kg.

A teraz trochę teorii

W wyniku tego, że ciało zaadoptowało się do zmian w porównaniu do I trymestru w drugim możliwy jest większy zakres ćwiczeń, lub w przypadku kobiet które przed ciążą nie ćwiczyły wcale, możliwe jest wpłatanie lekkich ćwiczeń (polecam tutaj szczególnie zajęcia dla kobiet w ciąży)

Musicie jednak pamiętać, że zaczyna dochodzić tutaj do wyraźnie zarysowanych zmian w obrębie ustawienia miednicy (pojawiajace sie przodopochylenie miednicy) co za tym idzie: zwiększone napięcie w obrębie mięśni: biodrowo-lędźwiowych, prostowników grzbietu, krawieckiego, prostego uda  w stosunku do grup antagonistycznych, które ulegają rozluźnieniu i osłabieniu: pośladkowe, dwugłowe uda, mm.brzucha.

W wyniku dzialania relaksyny nastepuje rozluźnianie polaczeń stawowych i w związku z tym należy uwzględnić prace wzmacniająca mięśni:

 • równoległobocznych,
 • najszerszego grzbietu,
 • kulszowo-goleniowych
 • pośladkowych

Bowiem  one przejmuja funkcje stabilizacyjną kregosłupa i narażone są na większą podatność na zmęczenie.

 

ĆWICZENIA ZALECANE W DRUGIM TRYMESTRZE CIĄŻY

 •  utrzymujące właściwą postawę ciała i wpływające na równowage napięć mięśniowych
 •  mięśni skośnych i poprzecznego
 •  mięśni grzbietu, ramion, nóg, pośladków
 •  mobilizacyjne stawy miednicy w różnych pozycjach (zwiększające ruchomość miednicy)
 •  mobilizujące cały kręgosłup w różnych pozycjach
 •  w taśmach mięśniowych,
 •  funkcjonalne
 •  ogólnorozwojowe, poprawiające wydolność oddechową
 •  wspomagające zachowanie pełnej ruchomości
 •  oddechowe
 •  mięśni dna miednicy (świadomościowe, nauka napinania i rozluźniania mięśni)
 •  relaksacyjne,

ĆWICZENIA NIEZALECANE W DRUGIM TRYMESTRZE CIĄŻY

 • ćw. izometryczne
 • długie przytrzymywanie pozycji w napięciu
 • intesywne wysiłki aerobowe
 • intensywne ćwiczenia napinające mieśnie brzucha (np. plank)

MÓJ ZESTAW ĆWICZEŃ

Przygotwałam dla Was mój zestaw ćwiczeń, który sama wykonywałam w drugim trymestrze. Pamiętajcie tylko zanim zaczniecie ćwiczyć, zapytajcie się swojego lekarza, czy nie macie żadnych przeciwskazań.

Dodatkowo jesli poczujecie jakikolwiek ból w okolicach brzucha, przerwijcie ćwiczenia.

Dajcie znać jak u Was wyglądał drugi trymestr?

Pozdrawiamy z maleństwem 🙂

0 0 vote
Article Rating

Kamila

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments