Dlaczego wybieganie to nie wyścig z czasem?

wybieganie, trenerka bieganie, regeneracja, trener

Przeglądając media społeczniościowe codziennie przewijają mi się zdjęcia z treningów. Na niektórych z nich pojawiają się informację o zrobionym treningu… np. „dzisiaj zrobiłem 18km w tempie 4;20/km” wszystko było by okej gdyby nie fakt, że ta sama osoba na zawodach biega tempem 4:10/km. Czy jest sens, aby tak szybko robić wybiegania?

Odpowiedź jest prosta, nie. Większość osób, które biegają z reguły lubią szybko truchtać.  Pracując z osobami, rozpisując im plany i tłumacząc treningi zdarzają mi się takie przypadki, gdzie tempo na zawodach i na treningu jest prawie identyczne. Nie mówię, że zawsze powinnyśmy truchtać wolno. Są treningi gdzie możemy sobie pozwolić na trochę szybszy trucht, jednak w dużej mierze powinniśmy słuchać własnego organizmu i o niego dbać.

Często po zawodach na drugi dzień wychodzisz pobiegać i „ścigasz się” z czasem. Po co? Wybieganie to wybieganie. Spokojny trening  na którym masz dać odpocząć Twoim nogom. Truchtając szybko na każdym treningu nie odpoczywasz  i zamiast się zregenerować  robisz sobie nieświadomie krzywdę.

Jeżeli jest Tobie ciężko na treningu, zwolnij,  nie przejmuj się, że biegniesz wolno! Organizm podziękuje Ci za to, że go nie wyeksploatowałaś do końca. Ja też mam czasem takie dni, kiedy truchtam po 4:50/km, a zdarzają się też  takie gdzie biegnę po 5:40/km i w ogóle się tym nie przejmuje.

To samo dotyczy truchtu przed głównym akcentem treningowym  czy startem. Nie śpiesz się, start jest dla Ciebie najważniejszy i  to tam potrzebujesz mieć najwięcej energii i siły. Jeżeli truchtasz w takim samym lub podobnym tempie do startowego to nie potrzebnie (może nieświadomie)  męczysz organizm już przed zawodami. A przecież nie o to chodzi, prawda?

RADA ODE MNIE :

Pamiętaj aby każdy trening zaczynać w spokojnym tempie .Najlepiej jakby było to ponad minutę wolniej od Twojego tempa startowego. Na początku treningu mięśnie są jeszcze niedogrzane ( i narażone na kontuzje ) więc nie szalej. Lepiej rozkręcać się w trakcie treningu, a nie odwrotnie gdyż taki trening  nie przyniesie dobrych efektów.   Po pierwsze  zwiększa się ryzyko powstania kontuzji, a po drugie organizm zapamiętuje pewne schematy, a przecież nie chcemy na zawodach zaczynać szybko i kończyć wolniej.

 

Dajcie znać jak u Was wyglądają wybiegania, szalejecie czy nie?

A jak macie jakiekolwiek pytania to śmiało pytajcie!

Pozdrawiam Was

0 0 vote
Article Rating

Kamila

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
6 lat temu

Żeby biegać szybko należy nauczyć się biegać wolno. Tekst trafiony w samo sedno. Pozdrawiam Iza